سفال

 

اهمیت سفالگری برای کودکان

آموزش سفال برای کودکان موجب افزایش خلاقیت و هوش فضایی در کودکان می شود.
این کار به کودکان در لمس کردن و کشف خاک رس کمک بسیار زیادی می کند.
کودکان در تمام سنین از له کردن، خرد کردن، فشار دادن با انگشتان، رول کردن و هم زدن، کشیدن و گرد کردن خاک رس لذت می برند.

حتی آموزش سفالگری به کودکان موجب تسکین آن ها و جلوگیری از رفتارهای پرتنش در آنان است و یک سرگرمی بسیار مفید و جذاب برای آموزش هنرهای سه بعدی به کودکان به شمار می رود.
خاک رس، نرم و انعطاف پذیر است؛ از این رو می توان آن را به آسانی به اشکال و فرم های دلخواه درآورد و مجسمه ها و یا ظروف سفالی بسیار زیبایی را به وسیله آن ساخت.

خاک رس در رشد و آموزش همه جانبه کودکان بسیار ایده آل و مناسب است و یکی از وسایل غنی در این زمینه به شمار می رود.
ساخت گل به عنوان یک سرگرمی، رشد خلاقیت کودکان را افزایش می دهد و مهارت و چابکی و استفاده از عضلات کوچک و بزرگ بدن را بهبود می بخشد.
انگشتان دست کودکان در حین آموزش سفالگری و کار با خاک رس تقویت شده و ماهیچه ها و عضلات بازوها، کتف و شانه در اثر کار با گل خاک رس ورزیده شده و تقویت می شوند.
خاک رس در واقع به عنوان یک عامل شتاب دهنده در افزایش خلاقیت کودکان به شمار می رود و به آنان در ساخت اشکال سفالی زیبا و بی نظیر کمک می کند.

بنابراین آموزش سفال به کودکان موجب ترویج مهارت های تفکر آنان شده و احساسات و رشد اجتماعی آنان را بهبود می بخشد.

ساخت سفال به عنوان یک فعالیت غنی و فوق العاده برای کودکان در زمینه های زیر به شمار می رود:

افزایش خلاقیت و هوش هیجانی کودکان

پرورش توانایی های کودکان برای ساخت وسایل جدید

بهبود مهارت های حرکتی کودکان

تشویق کودکان به تفکر درباره اجسام انتزاعی

افزایش توجه، تمرکز و پشتکار در کودکان

بهبود توانایی های تجسم سه بعدی در کودکان

افزایش اعتماد به نفس کودکان و تحقق توانایی های آنان در ساخت مجسمه ها و وسایل کاربردی توسط سفالگری

چرا آموزش سفالگری برای کودکان مهم است ؟

لمس کردن خاک رس برای کودکان در واقع یک ضرورت در زندگی آن ها به شمار می رود و یک پاسخ غریزی و نشاط بخش برای حس آزادی آنان به شمار میرود.
کودکان در ساخت سفال این حس را دارند که آن ها بر خاک مسلط هستند و می توانند با استفاده از خلاقیت و قوه تخیل خود هر جسمی را بسازند و این خود موجب افزایش اعتماد به نفس در کودکان می شود.
آموزش سفال به کودکان این فرصت را می دهد تا به جبران اشتباهات خود در این زمینه بپردازند و حتی می توانند از این طریق بر احساس ترس خود نیز غلبه کنند و از اشتباه کردن هراسی نداشته باشند.

آموزش سفال برای کودکان همچنین می تواند حس بخشنده بودن موجود در خاک رس را به کودکان منتقل کند و به این ترتیب توانایی آن ها را برای پذیرش اشتباهاتشان افزایش می دهد.

کلاس سفال مهد نیکو مشهد
کلاس سفال مهد نیکو مشهد

خاک رس تفاوت عمده ای با سایر وسایل مورد استفاده در کارهای هنری و دستی دارد؛
زیرا استفاده از خاک رس و ساخت سفال توسط کودکان به آن ها درک درستی از جهان سه بعدی را آموزش می دهد و مفاهیم هندسی و شکل و فرم اجسام را از طریق تجربه عملی به آن ها می آموزد.

بنابراین بهتر است با آموزش سفالگری به کودکان به آنان فرصت استفاده از توانایی های طبیعی شان در ساخت اشکال مختلف را بدهید و توانایی های ذاتی آنان را رشد و پرورش دهید.

Leave a comment